Czy zarabianie w Internecie wymaga założenia firmy? (odc. 29)
|
|
|
Zarabianie w Internecie - sprawdź też:
► Jak rozliczać przychody z Google AdSense
http://www.infakt.pl/blog/jak-rozliczac-google-adsense/
► Co grozi za działanie bez założenia firmy?
http://www.infakt.pl/blog/7-konsekwencji-jakie-groza-za-zarabianie-bez-zalozenia-firmy/
Witajcie w inFakt TV. Dzisiaj zajmiemy siÄ™ ważnym temat dla osób, które zarabiajÄ… w Internecie. A konkretnie na wÅ‚asnej stronie www -- na przykÅ‚ad na blogu. Czy takie osoby muszÄ… zaÅ‚ożyć firmÄ™?
SpieszÄ™ z wyjaÅ›nieniami. Przede wszystkim -- dlaczego to jest ważne? Prowadzenie firmy to szereg obowiÄ…zków, w tym skÅ‚adki ZUS i ksiÄ™gowość, a to oznacza staÅ‚e wydatki. Wydatki, których bloger zapewne chce uniknąć.
Zastanówmy siÄ™ zatem, czy może to zrobić.
Samo pisanie tekstów i publikowanie ich na blogu na pewno dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… nie jest. Z Å‚atwoÅ›ciÄ… można udowodnić, że robi siÄ™ to tylko w ramach hobby, bez chÄ™ci zysku.
Na tej samej zasadzie nie jest dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… oglÄ…danie telewizji, czy granie w gry komputerowe. Ale co, gdy oglÄ…danie telewizji staje siÄ™ profesjonalnym monitoringiem mediów, a granie w gry staje siÄ™ handlem wirtualnym „dobrem"? Wtedy konieczność zaÅ‚ożenia firmy może siÄ™ pojawić. Tak samo jest w przypadku blogowania.
No właśnie, może. Ale czy musi? Zajrzyjmy do definicji działalności gospodarczej.
Co to jest dziaÅ‚alność gospodarcza? W przepisach definicji jest kilka, ale majÄ… pewne cechy wspólne. Oto one:
1. Działalność gospodarcza jest ciągła i zorganizowana -- to znaczy, że dana osoba wykonuje regularnie szereg następujących po sobie czynności
2. Ma cel zarobkowy bez względu na jego rezultat -- działalność gospodarcza nie musi zarabiać -- wystarczy, że ma taki cel.
3. Jest to działanie we własnym imieniu i na własny rachunek.
4. Uzyskiwane przychody nie wynikają np. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu, czy sprzedaży praw autorskich.
JeÅ›li wiÄ™c Twoje „pisanie na blogu" speÅ‚nia te kryteria, to może to być dziaÅ‚alność gospodarcza, którÄ… trzeba zarejestrować.
A kiedy NIE trzeba? Ano przykÅ‚adowo wtedy, gdy cel bloga jest hobbystyczny, a prowadzenie go nie wiąże siÄ™ z podejmowaniem wielu regularnych czynnoÅ›ci. Albo, gdy przychody z bloga rozliczane sÄ… umowami o pracÄ™, o dzieÅ‚o, zleceniami, czy umowami o najem powierzchni reklamowej. Konfiguracji, a tym samym argumentów, można znaleźć co najmniej kilka.
Ale czy można mieć pewność, że urzędnicy nie zakwalifikują danego bloga do działalności gospodarczej?
No właśnie, tak do końca -- nie. To oznacza, że zawsze trzeba mieć się na baczności zarabiając w sieci.
ZresztÄ…... zaÅ‚ożenie firmy to nic strasznego, zwÅ‚aszcza gdy ma siÄ™ inne źródÅ‚a zysku. Dlaczego? Ano już tÅ‚umaczÄ™.
Założenie firmy ma następujące zalety:
1. Możesz rozliczać koszty -- dzięki czemu wydatki związane z blogiem obniżają podatek dochodowy.
2. Możesz swobodnie poszerzać dziaÅ‚alność -- rozwijasz jÄ… w dowolny sposób.
3. Masz pewność, że dziaÅ‚asz zgodnie z prawem -- i nikt siÄ™ „nie przyczepi".
4. Składkę zdrowotną możesz odejmować od podatku dochodowego.
Ta ostatnia zaleta dotyczy osób, które pracujÄ… na etacie, zarabiajÄ… co najmniej 1680 zÅ‚ i jednoczeÅ›nie prowadzÄ… firmÄ™. Te osoby pÅ‚acÄ… tylko skÅ‚adkÄ™ zdrowotnÄ… ZUS, którÄ… mogÄ… odejmować od... podatku dochodowego pÅ‚aconego na przykÅ‚ad w zwiÄ…zku z etatem. CaÅ‚kiem opÅ‚acalna sprawa.
Jak widać, zarabianie na blogu nie zawsze wymaga założenia firmy, ale ta firma -- może się opłacać. Co sądzicie na ten temat? Firma, czy nie?
Podzielcie się w komentarzach no i nie zapomnijcie zasubksrybować sobie inFakt TV.